Formula 1 | Analiziramo i komentiramo VN Belgije #11

Desetu utrku sezone, VN Belgije na legendarnom Spa Franchorchampsu osvojio je Lewis Hamilton, drugi je završio njegov momčadski kolega Nico Rosberg, a zadnje mjesto na podiju je po prvi put nakon VN SAD-a 2013. osvojio Romain Grosjean.

Dva Mercedesa su ponovno zauzela prvi startni red, dok je treći krenuo Valtteri Bottas. Start je unatoč novim procedurama u vezi postavka kvačila prošao bez većih iznenađenja, iako tek iz drugog pokušaja. Naime, Hulkenberg je još od kvalifikacija imao problema s motorom i tokom formacijskog kruga su razmišljali o povlačenju i pit lane. Na kraju je ipak otišao do grida i tamo stao nakon čega su ga gurali u pit lane. Carlos Sainz je također imao problema i povukao se i pit lane nakon čega su u momčadi restartali bolid i vratili ga u utrku (s zaostatkom od kruga ili dva). Nico Rosberg imao je loš start i odmah izgubio nekoliko mjesta, Hamilton je zadržao vodeću poziciju, ali najveća senzacija na startu bio je Sergio Perez koji je s četvrtog skočio na drugo mjesto i na kraju Kemmel pravca napao Hamiltona, prolaza međutim nije bilo. Iza Meksikanca u prvom dijelu utrke vozili su se redom Ricciardo, Rosberg, Vettel i Grosjean. RIcciardo je ranijim ulaskom u bokseve u 10, krugu pokušao preskočiti Pereza i uspio u tome, nakon što su iz Force Indije u sljedećem krugu pozvali Pereza u boks. Ricciardo je prešao na tvrđe, a Perez na mekše, što mu je uz odličnu brzinu Force Indije na pravcu omogućilo da u dvanaestom krugu prođe Ricciarda i vrati poziciju. Ricciardo je u 20. krugu stao na izlazu iz Bus Stop šikane zbog problema s elektronikom motora i ostao bez šansi za moguće postolje. VSC je izašao na stazu da bi se Ricciardov bolid sigurno uklonio.

Formula One World Championship 2015, Round 11, Belgian Grand Prix, Francorchamps, Belgium, Sunday 23 August 2015 - Daniel Ricciardo (AUS) Red Bull Racing RB11 retired from the race.

Neki vozači, točnije Perez, Massa, Botas, Verstappen, Raikkonen, Grosjean i dva McLarena, su iskoristili VSC i promijenili gume. To je malo izmiješalo utrku i nakon VSC-a prvi vozač iza Mercedesa bio je Vettel (koji više nije mijenjao gume), Grosjean (nije mijenjao), Kvyat (očekivala se promjena) i Perez (nije više mijenjao gume). Grosjean je dobar dio ostatak utrke bio jako blizu Vettelu, na nekih 3-4s, no bio je na novijim gumama. Do zadnjih krugova mu je ušao unutar aktivacije DRS-a, ali prije pravog napada Vettelova guma nije mogla trpjeti više od 28 krugova i na Kemmel pravcu samo se raspala krug i pol prije kraja. Nijemac je nakon utrke poludio i na britanskom BBC-u ostavio nekoliko „sočnih“ riječi, dok su iz Pirellija okrivili Ferrarijevu strategiju jednog zaustavljanja. Ferrarijev 900. GP nije dobro završio – Vettel izvan bodova, a Raikkonen nakon što je imao kvar u kvalifikacijama i stao uz stazu tek sedmi. Ako su i postojala neke šanse da Vettel uzme naslov prvaka nakon ove utrke su se još više smanjile. Zaostatak za Hamiltonom sada iznosi 67 bodova, što znači da Hamilton može odustati dvije utrke, Vettel pobijediti te dvije utrke i još imati 17 bodova prednosti u (znatno) boljem bolidu.

Formula One World Championship 2015, Round 11, Belgian Grand Prix, Francorchamps, Belgium, Sunday 23 August 2015 - Max Verstappen (NLD) Scuderia Toro Rosso STR10.

Daniil Kvyat je u 26. krugu stavio nove mekane gume i krenuo u lov na pozicije. Prošao je Pereza, Massu i Raikkonena, te završio četvrti. Max Verstappen iz sestrinskog Toro Rossa imao je nekoliko impresivnih pretjecanja – prošao je Fernanda Alonsa s unutarnje, a Felipa Nasra s vanjske strane u Blanchimont zavoju. U zadnjem krugu napao je i Raikkonena, ali se prekoćio, otišao široko u Les Combesu i Kimi je vratio sedmu poziciju. Top deset zatvorili su Valtteri Bottas i Marcus Ericsson. Bottas je užasnu utrku, iako ne svojom krivicom. Williams je pogriješio s setupom svojih bolida i žrtvovao krajnju brzinu na pravcu radi brzine u zavojima zbog čega su Massa i Bottas unatoč snažnom Mercedesovom motoru bili laka meta na pravcima. Bottasu su uz to još monitirali tri mekše i jednu tvrđu gumu zbog čega je morao odraditi kaznu prolaska kroz bokseve. Početnička greška koju dosada u utrkama nismo vidjeli. Kasnije su mu se ispričali. Ericsson je imao prilično mirnu utrku, iskoristio odustajanja vozača ispred sebe i uzeo zadnji bod. Njegov momčadski kolega, Felipe Nasr (opet) je imao probleme s kočnicama koji korijene vuku još iz ranijeg tijeka sezone. Završio je jedno mjesto iza Ericssona.

Formula One World Championship 2015, Round 11, Belgian Grand Prix, Francorchamps, Belgium, Sunday 23 August 2015 - Nico Rosberg (GER) Mercedes AMG F1 W06.

Ostali su još Mclareni, koje je uopće teško komentirati i Manor Marussije. Honda je u Spa došla s nadogradnjama na svojem motoru i potrošila tri razvojna tokena. Očekivao se napredak, no McLaren u Spa nije izgledao ništa bolje nego u ranijim utrkama. Najveći problem bio im je ERS, točnije gubitak regenerirane kinetičke energije u sredini kruga zbog manjka velikih zona koćenja u Spa. Sve je teže pronaći razloge za optimizam u McLarenu. Ovoga puta to može biti relativno dobra forma koju je šasija pokazala u Stavelot zavoju. Monza će za dva tjedna također biti teška, malo lakša vremena mogu očekivati tek Singapurur krajem rujna. U Manoru je Roberto Merhi završio ispred Willa Stevensa. Kako sezone odmiče, tako mladi Španjolac bolje vozi.

Formula One World Championship 2015, Round 11, Belgian Grand Prix, Francorchamps, Belgium, Sunday 23 August 2015 - Romain Grosjean (FRA) Lotus F1 Team celebrates his third position with the team.

Sljedeću utrku čekat ćemo dva tjedna, kada se na kultnoj Monzi vozi VN Italije. Prošle godine tamo je slavio Hamilton. Rosberg je nakon užasnog Hamiltonovog starta imao đansu za pobjedu, ali ju je uprskao nakon što je dva puta produžio ravno u prvoj šikani i darovao Hamiltonu vodeću poziciju. Šanse za naslov se, kao i Vettelu Rosbergu svakom utrkom sve više smanjuju. Sada zaostaje 28 bodova, što će bez mogućih kvarova biti teško nadoknaditi. Nakon VN Blegije odmah je odletio u Monte Carlo, gdje mu supruga Vivian očekuje prvo dijete. Možda će mu to dati novu inspiraciju u borbi za naslov.