Autor Tema: Hälsningar från Sverige  (Posjeta: 11766 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Hälsningar från Sverige
« u: Rujan 01, 2013, 01:08:36 »
Kako je obećano, evo započinjem temu kao neki dnevnik/putopis/kajgod za one zainteresirane iz ovog ili onog razloga za život u Švedskoj, točnije u regiji Skåne.

Smješten(i) sam(mo) u Malmöu, glavnom gradu te najjužnije regije Švedske te ujedno trećem po veličini gradu u Švedskoj, odmah iza Stockholma i Gothenburga.

Grad je predobar, lijep, praktičan, gospodski, miješano staroeuropski i moderno. Ljudi se voze na biciklima u nenormalnim količinama, i hodaju i općenito malo se koriste autima te su svi mršavi, ali ono, od nejtiv Šveđana baš SVI, a stranaca - ima debelih ali malo. I skoro nitko ne puši. Dapače ovi moji išli kupiti pepeljaru i u nekoliko dućana su ih čudno gledali i pitali što će im to, ovdje jako malo ljudi puši i to obično zapale kao u kafićima i tako, rijetko tko doma i tražiti pepeljaru je eto čudno  ;D

Inače grad je prepun biciklističkih staza, ali i pješačkih te nije "kompromis" između njih kao kod nas gdje svatko ima pol metra nego je biciklistička staza ili barem metar i pol široka ili je cijela traka na cesti za bicikliste (i/ili autobuse). Također ljudi sa automobilima ne da staju na apsolutno svakoj zebri i to prije nego si ti došao do iste, čim te vide a skuže da ideš prelaziti cestu, staju, nego čak ako i ideš gdje nije zebra, ako nije baš brza cesta nego ovako po gradu, po sporijim ulicama (kakvih je i Zagreb prepun samo se svi voze barem 20 km/h više), tipa bilo koja od Maksimira do Črnomerca sjeverno od Branimirove/Vukovarske, ljudi će ti stati, i to bez trubljenja, mahanja rukama ili bilo što. Ako nema nikog iza vozača a nisi još zakoračio na cestu ali se vidi da budeš, auti staju. Čudno jedno.

Šveđanke su ili prekrasne ili meh, između nema, svi govore engleski, od 9 do 99. Do sada smo naletili na ravno dvije osobe koje nisu pričale engleski tako da švedski ne moraš ni znati. Cijene nisu ni blizu kako se priča, dapače, sve je tu negdje kao kod nas, neke stvari su čak i jeftinije, i to dosta, dok su one skuplje skuplje možda 20%. Ugl standard im je nešto nama nezamislivo. Recimo da su cijene u prosjeku baš nešto kao kod nas a prosječna plaća je 2200 eura. Pa si misite koliko bolje žive.

Sav grad je uređen, nema nijednog grafita u centru a i šire, to ne postoji. Mentalitet je općenito druga galaksija prema našem balkanskom. Tih tisuće bicikala što se koriste se ostavljaju nezaključani po gradu, autobusi iako otvaraju sva vrata, na druga i treća ljudi samo izlaze, a hrpetina čeka na prvim, nitko uopće ne ide iza, jer je samo na prvim automat za "kucati" kartu. Neki dan smo tek vidjeli jednu ženu koja je ušla na druga vrata sa kolicima sa malom bebom i sa malim sinom (koji hoda, jel), i onda je poslala sina poništiti kartu naprijed. Ljudi su svi dobronamjerni, što god ih pitaš, koga god zaustaviš na ulici, čak i ako vidiš da se žuri, stat će ti i odgovoriti na sva pitanja (tipa tražim nešto i ispitujem ljude).
Ugl mogao bih bez ikakvog problema i žaljenja ostati tu, i da mi (to se neće dogoditi, hipotetski govoreći) ponude da ostanem tu raditi u kontroli, mislim da ne bih razmišljao. OK, tek sam 2 tjedna tu i nisam puno toga vidio i ne znam kako je živjeti kada si sam moraš plaćati stan, režije (no znam da je opet lakše nego kod nas), ili kakva su druga godišnja doba ali stav ljudi, okolica i klima (konačno mogu u 8. mjesecu hodati gradom a da se ne znojim kao zadnje đubre) i sve što sam zapravo do sad vidio mi je predobro.

Auti su u prosjeku najmanje 5 godina noviji i klasu, dvije veći nego kod nas ali nema baš puno preseravanja odn rijetko se vide neka AMG čuda ili Porschei itd. Ne, nego su jednostavno veći karavani i obiteljski automobili sa više opreme jer si to mogu priuštiti i najpraktičnije je. Ima hrpetina Passata ali skoro nijedan limuzinski, sve karavani. Isto i sa Audijima. Uostalom slike govore 1000 riječi a priložio sam neke.

A sve to u kulturno najraznolikijem (čitaj najviše imigranata i čobana iz jadnih zemalja koji uništavaju švedski način života) gradu Švedske. Tko zna kako je recimo u Stockholmu tek što se tiče kulture i ljudi.

Ovo su sad misli nabacane kako su mi dolazile pa ako netko ima nekih pitanja, nešto nisam pokrio, samo dajte. Temu ću updateati sa slikama i komentarima kako se bude nešto zanimljivo događalo, vidim nove lokacije itd.
Slike mi je najlakše bilo staviti u galerije na imguru te iz razloga što šaljem i nekim ljudima su rascjepkane po galerijama odn nije sve u jednoj pa nemojte to zamjeriti.

galerija 1

galerija 2

 p1va
« Zadnja izmjena: Rujan 01, 2013, 11:24:25 od Shimmy »
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline Cole™

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #1 u: Rujan 01, 2013, 09:55:24 »
 hug1 hug1 hug1 hug1
CASE: CoolerMaster HAF 912 Plus || CPU: CPU AMD Ryzen 7 3700X 4.4GHz || MBO: MSI X570-A PRO, AM4 || RAM: DDR4 16GB (2x8) 3200MHz Fury || GPU: GeForce® GTX 1070 WINDFORCE OC 8G - Gigabyte  || SSD: SSD KIN 240GB HyperX Savage || HDD: 2 TB Toshiba || HDD 2: WD 1TB blackcaviar || EHDD: WD 500 GB || POWER: Fortron 750W Raider II || LCD: DELL S2415H 23.8" IPS glossy || OS: Windows 10® - 64bit || GAME CONTROLER: Xbox One Controller for PC || KEYBOARD: Logitech Illuminated Keyboard K740 || MOUSE: Logitech G502 ||  RACING CHAIR: NITRO CONCEPTS E200 Race || SPEAKERS: Logitech Z323 || HEADSET: Hyper Cloud II || CONSOLE: PS4 PRO 1TB

Offline Iceman

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #2 u: Rujan 01, 2013, 21:49:32 »
Shimmy odlično. Jedva dočekao tvoj mini osvrt o Švedskoj. Inače već sam u par navrata spomenuo na forumu da za cca 2 godine odlazak u inozemstvo je vrlo izgledno, a favoriti su Njemačka i Švedska.
Svakako tu i tamo kad uloviš vremena ostavi koji komentar u temu.

Što se tiče cijena i troškova života, na ovoj stranici dosta drugačije piše nego što si ti naveo. Ti sigurno znaš bolje, jer živiš tamo, ali daj pogledaj i reci koliko je to istina Cost of Living Comparison Between Zagreb, Croatia And Malmo, Sweden

Offline versus

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #3 u: Rujan 01, 2013, 23:12:29 »
bravo Šimi, lijep osvrt

djeluje strahovito pitomo. Meni bi se svidilo.

nego, nemoj zamjerit, al jebali vas Snickersi.  kadt1kažem
Pa otišli u daleku Švedsku i sad čvakaju Snickerse, to ste mogli i tu tamanit. Daj nam nešto njihovo domaće autohtono. Zapanji nas!  ;D 
Imaju pive? Dobra? Vina? Žestice kakve, što se pije tamo uopće? Jeli se jede nešto posebno? Bircevi i to, puni ko kod nas? Skupi?

Offline Punisher

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #4 u: Rujan 01, 2013, 23:37:06 »
Švedi ti jedu neku trulu ribu u konzervi Surströmming tak nes, smrdi ko iz pakla.

Offline Thergothon

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #5 u: Rujan 01, 2013, 23:47:48 »
surströmming

Offline Punisher

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #6 u: Rujan 02, 2013, 02:19:57 »
To je to, užasno izgleda jebote ;D ;D ;D ;D

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #7 u: Rujan 02, 2013, 19:06:51 »
Ovako redom

@Iceman - I da i ne. Neke cijene jesu dobre, neke nisu a neke variraju. Dakle stvar je npr u kojem dućanu kupuješ. Dućana imamo na svakom uglu, doslovno, i to ne malih nekih nego supermarketi. I tako u jednom npr kila banana košta 20 kruna, u drugom, 100 metara dalje, 10 kruna. Onda u tom istom jeftinijem Pringles (veliki) košta 20 kruna, u onom gdje su banane skuplje - 15. A u jednom trećem košta 30 kruna ali je meso daleko najjeftinije. Ugl, cijene još uvijek ne kužimo. Ne postoji "skupi" ili "jeftini" dućan nego zavisi zaista od proizvoda do proizvoda i ako uzimaš neki prosjek, je kao što piše u onoj tabeli. Ako se zajebeš i više, ali ako samo malo pogledaš i pohvataš gdje što kupovati, košta manje odn kao kod nas otprilike.

Ono što jest istina je ono što piše pod restaurants i jesti vani je "skupo" kao i izlasci, klubovi i to su strašno "skupi". Zašto navodnici? Jer govorim za hrvatske plaće, dakle kao turistu iz HR, ali ako bi ti tu živio i radio, ne moraš se brinuti. Mislim da sam rekao već, ako nisam, prosječna plaća ti je oko 2200 eura iliti jedno 20 000 kruna (ugrubo). Pa sad usporedi malo sa cijenama i razmisli. Minimalac ne znam koliko je ali znam koliko npr studenti zarađuju za studentske poslove jer sam pričao sa jednom curom koja tako radi, zapravo dvije. 130 kruna po satu ali to je kod njih prije poreza, kad odbe porez dobe oko 80-90 kruna (ne znaju točno a ne zamaraju se time sad u krunu koliko). A rade 8 sati na dan. I 20 dana u mjesecu dolazimo do neto računice od jedno 12800 kruna iliti oko 11 ili nešto više tisuća kuna. Studenti.
Ako uzmemo one troškove da jesu tako nekako (iako ja kažem mislim da su i manji, barem ako se samo malo potrudiš pogledati gdje-što), znači da je trošak života 30% veći nego u Zagrebu.
A plaća STUDENTA je 100% veća od inženjera sa 25 godina staža kod nas. Rekao sam baš inženjera jer imam u familiji takve kao i starci od frendova i svi rade u različitim firmama i toliko su nekako plaćeni. A ako idemo na onu prosječnu plaću, ona je jedno 400% veća nego naša prosječna. A trošak života je 30% veći. Pa reci da je skupo ili da se loše živi...  kadt1kažem

@versus - Snickers je bio za usporedbu cijena i to. Na žalost odgovor na skoro nijedno tvoje pitanje ti ne mogu dati jer nisam još bio u nijendom pabu, negdje "vani" i to, no čim budem, javim ti. Jebiga, mi smo ipak prvenstveno došli tu raditi/učiti tako da nemamo baš toliko slobodnog vremena, a i došli smo sa hrvatskim plaćama pa nemamo baš ni za bančiti  ;D
No mogu ti reći da se pije cider i da imaju jako dobrih u dućanu, velik izbor i Somersby je ku*ac. Za 3 kune više od Somersbya dobiš neki njihov bolji i ima ga više od duplo (0,75).
Bircevi nisu baš kao kod nas. Nisu ni prazni ali nešto kao Tkalčićeva ili Cvjetni tu nećeš vidjeti. A skupi su da, oko 45 kruna prosjek za pivu, ali opet, to njima nije toliko skupo. To je jedno 3 puta skuplje nego kod nas, a plaće su zaključili smo 4 puta veće, tako da  thumbs1

@Punisher, Ther i ostali

SURSTROMMING RAW AND UNCUT LOUHE87-FINLAND (HD)


Odvratna je točno toliko koliko se vidi na ovom videu. Prvi tjedan su mi par frendova koji znaju za to isto došli do mene i jedan je otišao kao na wc kenjati i kad je izašao vikao je kako se usrao. Ja ušao u wc i skoro se onesvjestio a on je nestao. Ostavio vrata otvorena da se lufta, proširilo se po cijelom stanu. Ja otvorio sve prozore, njih 6, i vrata, a to kao da ne ide van, samo se proširili još na hodnik i do recepcije hotela (ja sam u prizemlju). Neka žena je prolazila, tj tek zakoračila iz lifta i primila se za usta kao da će povratiti i istrčala van. To je inače bilo kasno navečer kad anikog nema na recepciji inače bi me izbacili valjda.
Smrad je toliko odvratan, toliko jak, i tako se širi da to nije za vjerovati. Ovi su rekli da su znali kako je jako da nebi to napravili.

Ugl, da rezimiram što se dogodilo i koje su posljedice - ovaj jedan je doslovno smao otvorio konzervu i pokapao par kapi po pločicama koje je onda išao ribati sa deterdžentom jedno 15 min kasnije kada je priznao da se ne može tako demonski posrati nego što je napravio, istuširali smo cijelu kupaonu/wc, nasprejao cijeli stan/sobu sa dezićem i unatoč svemu, smrad se zadržao jedno 40 sati. Nakon par sati luftanja je popustio intenzitet ali se svejedno još dan i pol osjetilo, iako su cijelo vrijeme prozori bili otvoreni. Odvratno nešto i nehumano. Jednostavno nema tog opisa.

Za sve hrabre (i lude), NE OTVARATI u zatvorenom!!!

Ja sam rekao uzet nekoliko konzervi doma za frendove koji su mi i pokazali prvotno taj video, jer ne vjeruju, ni ja nisam gledajući video vjerovao da je toliko odvratno, i za napravit pizdariju nekome ako mi se zamjeri  ;D Izliti to nekome u autu, mislim da će ga baciti na otpad jer ne znam može li se to očistiti a nitko ga neće kupiti nema šanse  cer1njo cry1
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline doktor1

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #8 u: Rujan 02, 2013, 19:58:53 »
Nakon onog videa od Thera o truloj ribi sam pogledao još par komada i mogu reći... Ma šta? Pustiš riblji leš da trune godinu dana i onda ga prodaješ pod neko "švedsko" jelo...!?!?!?

Strašno, strašno, strašno......... Koliko ljudski rod može biti glup..

Inače Šime uživaj gore...  thumbs1

Offline Punisher

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #9 u: Rujan 02, 2013, 21:39:01 »
Ovo za auto me odmah podsjetilo na epizodu seinfelda

Seinfeld - The Car Stinks

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #10 u: Rujan 04, 2013, 18:48:21 »
@doktor - točno to, ne vidim smisao - zašto, za koga?  fpalm1

I hvala  p1va

@Punisher - kako sam pisao tu rečenicu i ja se sjetio odmah toga  cer1njo
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline Iceman

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #11 u: Rujan 04, 2013, 22:02:45 »
Ok Shimmy, hvala! Ma gore se samo treba snaći, prokužiti gdje, što, koliko. Ako se čovjek gore preseli treba izgurat godinu-dvije

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #12 u: Rujan 04, 2013, 22:20:44 »
Ok Shimmy, hvala! Ma gore se samo treba snaći, prokužiti gdje, što, koliko. Ako se čovjek gore preseli treba izgurat godinu-dvije

Godinu, dvije?

Ja sam se navikao nakon 2 tjedna i uopće nemam dojam da sam u drugoj zemlji. Osjećam se kao doma  sm1jeh
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline Iceman

Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #13 u: Rujan 04, 2013, 22:42:20 »
Ma da, ali govorim što se tiče preseljenja, kada moraš naći stan (koji koliko čujem nije jeftin po tim velikim gradovima) i sve ostale peripetije. Ljudi obično kažu trebaš izgurat godinu-dvije da se ustališ, nešto zaradiš itd. a onda počne život, iako mislim da to sve ovisi o kojim se ljudima radi. Jbg ne zarađuju svi jednako i nisu svi konobari ili diplomirani inžinjeri

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Hälsningar från Sverige
« Odgovori #14 u: Rujan 04, 2013, 23:28:39 »
Da, taj dio ipak ne znam pošto nama firma tu plaća smještaj ali mislim da veterinaru ne bi trebao biti problem  ;D
Iako kad smo kod toga, ovdje uopće kao da nema živina?! Otkad smo došli, evo već 2 i pol tjedna nismo vidjeli, NITKO od nas 12, jednu jedinu mačku, a bome ni psa lutalicu. Što je zapravo super ali pitanje je koliko ovako ljudi imaju životinje. Vidjeli smo neke pse da šeću ali ne baš puno.
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.