Racing periferija > Racing periferija

Prodigy SCN 3DOF Motion Simulator

(1/3) > >>

the_prodigy:
Nakon što sam prijašnji simulator rastavio tamo negdje u 1. mjesecu ove godine i vecinu dijelova dao prijatelju (kutni stol gdje su mi bili volan i monitori, postolje za sic skupa sa sicem..), planirao sam sebi napraviti drugi simulator. Međutim nikako se nisam uspio natjerati na taj posao i na kraju sam bez simulatora ostao već 8 mjeseci. Izlaze neke nove igre, a meni volan stoji u ormaru i skuplja prašinu jer ga nemam gdje staviti. Sada sam napokon odlučio složiti novi simulator od početka i bacio se na posao.

Sic sam uzeo novi još prije 2 godine, SPARCO R100, ali ga nikad nisam namontirao. Znači još tada prije 2 godine sam planirao složiti novi simulator ali se nikad nisam ozbiljno uhvatio toga. Tada sam isto uzeo i 3. motor za pomicanje stolice, tj. motor koji bi služio za "rear traction loss", pomicao bi zadnji kraj cijelog simulatora kao kada auto proklizuje i gubi zadnji kraj.

Za one koji ne znaju što znači "DOF", to je Degree of Freedom i često se koristi u svijetu simulatora. Označava koliko osi simulator može simulirati. Najčešći simulatori su 2DOF koji simuliraju dvije osi - nagib "lijevo-desno" ROLL i "naprijed-nazad" PITCH. Treća os u 3DOF-u je YAW tj. rotacija 360° ili manje.


Cijeli projekt sam morao podijeliti u faze zbog lakše izrade i redoslijeda slaganja jer se ne može izrađivati sve zbrda zdola. Najlakše je početi od zadnjeg dijela simulatora gdje se montiraju motori i spajaju sa sjedalom, to mora biti poprilično točno izbalansirano. Kad se složi sjedalo onda se mjeri idealan položaj volana, pa nakon toga položaj pedala.



Faza 1 ✔ Riješeno
- Izrada postolja za sjedalo - profil 3x3 cm
- Izrada kardana (zglob za pomicanje sjedala)
- Balansiranje stolice i montiranje kardana ispod postolja sjedala što bliže nultoj točki balansa, tada motori rade s najmanje opterećenja.


Faza 2 ✔ Riješeno
- Izrada baze za simulator - profil 4x4 cm
- Kalibriranje i centriranje motora (zadnji lijevi i desni) preko softwarea
- Montiranje motora na bazu
- Spajanje motora sa sjedalom

3x SCN5 test - YouTube



SCN5 test - YouTube
Faza 3 ✔ Riješeno
- Izrada dinamičnog postolja za volan da se može prilagođavati visina postolja- profil 3.5 x 3.5 cm
- Montiranje volana na bazu
- Izrada postolja za pedale - drvo
- Montiranje pedala na bazu


Faza 4 ✔ Riješeno
- Izrada nosača za mjenjač i ručnu kočnicu, montiranje nosača na postolje volana


Faza 5 ✔ Riješeno
- Izrada zvučnih kutija za motore, kako bi se eliminirali zvukovi koje proizvode motori
- Materijal drvo MDF 16mm debljine


Faza 6 ✔ Riješeno
- Izrada doljnje baze za simulator, tj. glavno postolje na koje ide cijeli simulator i po kojem će se micati zadnji kraj simulatora
- Materijal drvo, velika ploča dimenzija cca 2m x 1m
- Ispod ploče okvir od drvenih greda 4x4 cm na koje ce se montirati ploča


Faza 7 ✔ Riješeno
- Montiranje kotača na bazu simulatora kako bi baza mogla klizati po ploči
- Kotači od rollerbladea, cca. 5-6 komada
- Montiranje rotacijske ploče na prednji dio simulatora, negdje ispod pedala
- Centriranje i montiranje trećeg motora na bazu



rear traction test 1 - YouTube
Faza 8 ✔ Riješeno
- Testiranje cijelog simulatora, hardwerski i softwerski
- Ukoliko testiranje prođe uspješno, idem na sljedeću fazu
- Ukoliko ne prođe, vratiti se na početak i provjeriti sve

rear traction loss test 2 - YouTube
Faza 9 ✔ Riješeno
- Rastavljanje cijelog simulatora (!)
- Farbanje, uglađivanje i ostalo
- Ponovno sastavljanje cijelog simulatora
- Cable managment
- Test i kalibracija


Faza 10 ✔ Riješeno
- Izrada nosača za 3 televizije
- Materijal drvo


Faza 11 ✔ ✔ ✔
- GAME ON!


Punisher:
Svaka cast vidi se da guštaš u tome  ave1 thumbs1

Cole™:
Bolesnik :)))))))))) lokaj onu temu s bolesnicima :))

the_prodigy:
Prvi post updejtiran sa još malo slika.. nešto se radilo zadnjih dana.

- montiran nosač za volan
- kupljena ploča za platformu
- zavareni kotači na simulator
- instalirana prednja rotacijska ploča da se simulator može okretati
- instaliran treći motor za traction loss

Najteži dio sam napravio - traction loss je složen i funkcionira. Dosta sam vremena izgubio na rastavljanje i sastavljanje istih stvari tijekom izrade traction lossa. Imam još platformu za složiti, staviti pedale na simulator i malo bolje postaviti taj treći motor, trenutno sam ga samo provizorno instalirao da vidim da li će sve raditi kako treba. To vjerovatno mogu i u jednom danu spucat.

I onda nakon toga ono najdraže - rastavljenje svega, farbanje, tapeciranje.. Pa onda opet sastavljanje svega.. ufff..

doktor1:
Nemoj da te izbaci iz stolice  cer1njo

I ono bitnije, imaš isti usisavač ko ja...

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju