Autor Tema: Prodigy SFX-100 Motion Simulator  (Posjeta: 4532 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline the_prodigy

Prodigy SFX-100 Motion Simulator
« u: Listopad 15, 2019, 18:33:48 »


Nisam dugo izdržao  cer1njo

Tamo negdje krajem 4. mjeseca napisao sam da me simracing pustio, što je i stvarno bilo tako. Morao sam rastaviti prijašnji simulator, povezalo se još nekih drugih stvari i sve mi je nekako splasnulo oko cijelog tog simracinga općenito. Međutim, kako je prolazilo ljeto i kako sam sve više bio bez toga, tako mi je i sve više falilo. Zujeći po nekim forumima i gledajući kako drugi slažu simulatore, opet me puklo i vratilo u život :)

Ovaj put sam se odlučio u izradu novog motion simulatora, praktičnijeg, jačeg i drukčijeg nego prije. Radi se o SFX-100 motorima koje je prošle godine uspješno složio jedan njemac, simracing entuzijast, i to sve stavio online kao DIY projekt tako da ga svatko može sam izraditi. Ti motori se onda namontiraju na statični simulator i onda praktički dobijemo motion simulator.

SFX-100 / SimFeedback – SFX-100 and SimFeedback hub

Na ovom linku postoji tutorijal, objašnjenja, šoping lista za dijelove i tako dalje, pa stoga ja neću to sve kopirati ovdje. Ovaj topic je samo jedan mali showcase onoga što sam napravio. Projekt kao takav je odličan, sve više simracing entuzijasta se odlučuje za njega, najviše jer je projekt DIY i cjenovno je iznimno privlačan - izrada sva 4 motora košta oko 2.000 Eura, što je odlično naspram cijena ostalih motion simulatora.

Nakon što sam naručio sve dijelove, uslijedilo je čekanje istih. Sve je stiglo u roku 1-3 tjedna, većina toga brzo iz europe osim samih motora koji dolaze iz Kine i oni su najskuplja stavka ovog projekta.

U međuvremenu dok sam čekao naručene dijelove, trebao sam početi 3D printati ostale dijelove za izradu motora, ali nisam mogao jer sam još uvijek imao turiste u kući i morao sam čekati 15.09. da svi odu. Nakon toga vratio sam 3D printer u život, poskidao potrebne fajlove i počeo printati. Oko 13-14 dana sam samo printao te dijelove, bilo je tu i nekoliko neuspjelih pokušaja, dosta izgubljenog vremena na kalibraciji printera jer ga nisam dugo koristio, a isto tako nisam mogao printati noću. Inače bi to bilo upola brže.


Dok se to printalo ja sam složio novu bazu za simulator - Simlab GT1 Evo - vrlo jednostavnu od aluminijskih profila, što mi je uštedjelo puno vremena jer nisam morao variti konstrukciju kao na prijašnjim simulatorima.


Nakon sklopljene konstrukcije išlo je montiranje periferije, a poslje toga testiranje motori i kontrolera koji su stigli iz Kine.


SFX100 motor test - YouTube


SFX100 motors test with PC - YouTube


Kad sam završio printati dijelove za jedan motor, odmah sam se bacio u sklapanje istog dok su se printali dijelovi za ostale motore. Ono što je jako bitno je to da 3D printer mora biti dobro kalibriran kako bi dijelovi bili isprintati u što točnijim dimenzijama, doslovno u 0.1 milimetra. Ukoliko je neki dio veći ili manji, neće odgovorati za izradu simulatora i onda se taj dio mora dodatno obraditi, šmirglati i slično.

Instrukcije za slaganje cijelog motora su poprilično dobre i popraćene slikama. Nakon jednog uspješno složenog motora, pustio sam 3D printer da odradi svoje i kada su svi dijelovi bili gotovi, složio sam preostala 3 motora. Nakon toga slijedilo je testiranje svega, povezivanje kontrolne ploče sa PC-jem, povezivanje sa SimFeedback softwareom i testiranje igara.


SFX100 Actuator test with PC - YouTube


Nakon uspješnog testiranje krenuo sam na montiranje motora na Simlab GT1 bazu. To je bilo poprilično lako jer su SFX-100 motori prvobitno zamišljeni da se montiraju na aluminijske profile, ali u principu se mogu namontirati na druge konstrukcije poput drvenih i slično.


Sve je prošlo uspješno, nekih sitnih problema sam imao sa diskonektanjem kontrolera, ali brzo sam skuzio u čemu je problem - uzemljenje pedala, nisam spojio žicu za uzemljenje i iz nekog razloga je radilo smetnje kontroleru. Poslje toga je sve radilo odlično i bilo je prirodno pozvati par prijatelja na jedno večernje druženje i testiranje simulatora :)



SFX-100 Test Drive @ Nordschleife - YouTube


Ono što još slijedi je dorađivanje cijelog projekta, namontirati još neke sitnice, izraditi kutiju za 4 kontolera za SFX motore, cable management i slično.

Dvije televizije sam prodao tako da mi je sad ostala samo jedna i u nedoumici sam da li da opet idem na triple screen ili da uzmem ovaj Samsung 49" CHG90 Widescreen Monitor kojeg dosta hvale. Dosta je širok, ali mi je nekako preuzak u visini.

Ne znam, još ću vidjeti u narednim tjednima šta ću. Sada me čeka još malo testiranja simulatora, izrada motion profila za razne igre i slično, a ono, dječja posla :)
CASE: CORSAIR Carbide 400C ► CPU: INTEL Core i7 6700K 4.2 Ghz ► MBO: ASUS Z170 Pro Aura ► RAM: CORSAIR Vengeance LED 16GB DDR4-3200 Mhz ► GPU: Gainward GTX 1080Ti 11GB Phoenix ► HDD: 2x WD Black 1TB ► SSD: SAMSUNG EVO 840 Basic 128GB ► POWER: CORSAIR RM750X ► PEDALS: Heusinkveld Pro 3-Set ► SHIFTER: Heusinkveld Sequential ► HANDBRAKE: Heusinkveld Loadcell Handbrake ►WHEEL BASE: OSW Direct Drive Mige10 ► RIMS: QSP Road 30cm, Fanatec F1 28cm, Fanatec Drift 32cm, Luisi Monte Carlo Vintage 36cm, Sparco P310 Custom 31cm ► MOTION SYSTEM: Simxperience 2DOF Custom ► TRIPLE SCREEN: 3x 42" Sony KDL42W705 ► VR HEADSET: HTC Vive ► SPEAKERS: Logitech Z906 5.1 ► OS: Windows 10 Pro - 64bit

Offline Cole™

Odg: Prodigy SFX-100 Motion Simulator
« Odgovori #1 u: Listopad 15, 2019, 18:55:57 »
Jebeno stari.  ave1 ave1 ave1

A kak sad igraš ove ne-racing igre?  ;D
CASE: CoolerMaster HAF 912 Plus || CPU: CPU AMD Ryzen 7 3700X 4.4GHz || MBO: MSI X570-A PRO, AM4 || RAM: DDR4 16GB (2x8) 3200MHz Fury || GPU: GeForce® GTX 1070 WINDFORCE OC 8G - Gigabyte  || SSD: SSD KIN 240GB HyperX Savage || HDD: 2 TB Toshiba || HDD 2: WD 1TB blackcaviar || EHDD: WD 500 GB || POWER: Fortron 750W Raider II || LCD: DELL S2415H 23.8" IPS glossy || OS: Windows 10® - 64bit || GAME CONTROLER: Xbox One Controller for PC || KEYBOARD: Logitech Illuminated Keyboard K740 || MOUSE: Logitech G502 ||  RACING CHAIR: NITRO CONCEPTS E200 Race || SPEAKERS: Logitech Z323 || HEADSET: Hyper Cloud II || CONSOLE: PS4 PRO 1TB

Offline DlxWrecker

Odg: Prodigy SFX-100 Motion Simulator
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2019, 19:56:41 »
ovo je stvarno brutalno. Zanima me samo koliko to cudo struje vuče?


Offline the_prodigy

Odg: Prodigy SFX-100 Motion Simulator
« Odgovori #3 u: Listopad 15, 2019, 20:13:53 »
Motori su po 750w, sve skupa 3Kw, ali ne trose ni blizu toliko.

Ukupno sva 4 trose izmedju 100-200 watti dok se vozi ali neka trose i 300 watti to ti je 0.30 lipa za 1 sat voznje..

CASE: CORSAIR Carbide 400C ► CPU: INTEL Core i7 6700K 4.2 Ghz ► MBO: ASUS Z170 Pro Aura ► RAM: CORSAIR Vengeance LED 16GB DDR4-3200 Mhz ► GPU: Gainward GTX 1080Ti 11GB Phoenix ► HDD: 2x WD Black 1TB ► SSD: SAMSUNG EVO 840 Basic 128GB ► POWER: CORSAIR RM750X ► PEDALS: Heusinkveld Pro 3-Set ► SHIFTER: Heusinkveld Sequential ► HANDBRAKE: Heusinkveld Loadcell Handbrake ►WHEEL BASE: OSW Direct Drive Mige10 ► RIMS: QSP Road 30cm, Fanatec F1 28cm, Fanatec Drift 32cm, Luisi Monte Carlo Vintage 36cm, Sparco P310 Custom 31cm ► MOTION SYSTEM: Simxperience 2DOF Custom ► TRIPLE SCREEN: 3x 42" Sony KDL42W705 ► VR HEADSET: HTC Vive ► SPEAKERS: Logitech Z906 5.1 ► OS: Windows 10 Pro - 64bit

Offline Punisher

Odg: Prodigy SFX-100 Motion Simulator
« Odgovori #4 u: Listopad 16, 2019, 00:04:50 »
Svaka cast stari. Jebeno izgleda. Javi se nekad za neku vožnju  thumbs1