Autor Tema: Presjek filmske 2019.  (Posjeta: 3217 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cole™

Presjek filmske 2019.
« u: Siječanj 01, 2020, 09:52:07 »
U 2019. godini pogledao sam rekordnih 100 filmova, što nisam nikad ni blizu. Najveći rekord u kalendarskoj godini mi je bio 82 filma. 12 puta sam posjetio Cinestar kina, pet filmova iz 2019. godine ocjenio sam s maksimalnim ocjenama, dok sam jedino The Irishmana pogledao van kina od tih pet filmova. U ovoj godini pogledao sam napokon jedne od najvećih i planetarno popularnih serijala koje sam odgađao praktički cijeli svoj život  - Harry Potter i Star Wars filmove. Nešto kasnije dolje navest ću i postignuća koja su me se dojmila kroz gledanje protekle godine, a koja nisu izašla u toj ludoj 2019. godini. Iako sam pogledao sto filmova, samo petnaest su službeno prikazana 2019. godine. Pa evo rezimea moje filmske godine...




FILM GODINE

★★★★★

AVENGERS: END GAME [2019]


Malo je teško pojmljivo drugim ljudima vjerujem da mi je ovo najbolji film godine pored nekih drugih postignuća, no vjerujem kako svaki fan nekog serijala, sage ima soft spot na neko spomenuto filmsko putovanje. Endgame je važan koliko i njegovih predhodnih 22 filma (ili 21, neda mi se sada googlat). Apsolutno je potrebno sve kockice posložiti prije nego se ovo pogleda, da bi se dobio kompletan mozaik filma. Od prespektakularnih scena, do emotivnih vrtloga do završetka jedne velike cijeline koja se dijelila u tri faze i trajala 11 godina. Kao što rekoh imam soft spot za herojske filmove, a Marvelovi su mi pogotovo guilty pleasure. Izvedba tog filma je van svake pameti i kroz moje oči - savršen herojski blockbuster epskih razmjera. Ono što je za mnoge Star Wars (sada i ja polako bivam fanom!) to je za mene Marvelov Univerzum sa ovim svim filmovima kao i s Avengersima koji su šlag na tortu tih herojskih postignuća.


KONKURENCIJA ZA FILM GODINE


★★★★★

FORD V FERRARI, JOKER, THE IRISHMAN, JOHN WICK: CHAPTER 3: PARABELLUM, STAR WARS: THE RISE OF THE SKYWALKER

Filmovi nisu poredani po kvaliteti, no kako sam izabrao film godine, manje je važno kako rangiram ove filmove svojim maksimalnim ocjenama. Ali ajmo reć da su u svojim žanrovima ispali najbolji koje sam gledao 2019. Oktanski cirkus Ford v Ferrari morao se doživjeti u kinima, taj zvuk i adrenalin stvarno su nešto posebno, plus odlična gluma prekaljenih glumaca. Joker mi je bio najozbiljniji kandidat za film godine, ali sam se ipak odlučio za Avengerse, jer su mi draži i važniji. No ako bih gledao iz nekog drugog aspekta mogao bih mu priznati da je najbolje filmsko postignuće i jedan od najboljih villain filmova u povijesti kinematografije. O John Wicku netrebam trošiti previše riječi, zna se što mislim o serijalu i što mi on znači. Na kraju dolazim na novozavoljeni serijal pet do 12, gledajući u kinu epizodu IX  Star Warsa. S ovim filmom postao sam definitivno fan velike i planetarno popularne sage te se nadam da ću još puno puta potrošiti svoje vrijeme kroz taj univerzum.


NAJBOLJI FILMOVI GODINE KOJI NISU SNIMLJENI ILI PRIKAZANI U 2019. GODINI

★★★★★

SOLO: A STAR WARS STORY, ROGUE ONE: A STAR WARS STORY, HARRY POTTER AND DEADHLY HALLOWS: PART II, MILE 22


Kao što gore piše ovi filmovi su me se najviše dojmili kroz gledanje prošle godine, iako nisu snimljeni ili prikazani premjerno 2019. godine. Kao što sam ranije spomenuo u ovom tekstu, zavolio sam Harry Potter i Star Wars filmove, no u kategoriji se našao i fenomenalan akcijski film iz 2018. godine. Inače sam veliki ljubitelj Bournovih filmova, John Wicka, Sicaria, a sada je Mile 22 ušao u taj uski krug meni najboljih akcijskih filmova. Akcijsko remek fucking djelo. Možda me prikovao za ekran i više nego spomenuti filmovi i toliko mi je prokleto drago da će zasigurno film dobiti nastavak, a vjerojatno i postati akcijski serijal.


NAJGORI FILM 2019. GODINE

★★★

AD ASTRA 


Iako nije najgori film koji sam pogledao u 2019. godini zapravo je najlošije ocjenjeni film koji je izašao u spomenutoj godini u mojim očima. "Dobar no jako mi je falila emotivna strana filma koja mi je nekako jako sirova i surova. Pitt se snašao u ulozi i dobro je to deliverao no nije mi prenio emociju koju je trebao, tj. nije ni njegova krivica, ali su mi totalno promašene osobnosti oba McBridea. Čak mi se dosta elemenata Gravitya svidjelo. Glazbom nekad podsjeća na meni najdraži svih vremena Interstellar, no naravno ne tolikom kavlitetom i intenzitetom. No svejedno mi se nekako svidio. Neke stvari su mi bile onako dosta nedorečene i potencijal samog filma je bio puno veći i u dosta scena mi je bio pretjeran. Ali tko voli filmove ovog tipa, slobodno pogledat."



GLUMAC GODINE: Joaquin Phoenix
GLUMICA GODINE: Daisy Ridley


CASE: CoolerMaster HAF 912 Plus || CPU: CPU AMD Ryzen 7 3700X 4.4GHz || MBO: MSI X570-A PRO, AM4 || RAM: DDR4 16GB (2x8) 3200MHz Fury || GPU: GeForce® GTX 1070 WINDFORCE OC 8G - Gigabyte  || SSD: SSD KIN 240GB HyperX Savage || HDD: 2 TB Toshiba || HDD 2: WD 1TB blackcaviar || EHDD: WD 500 GB || POWER: Fortron 750W Raider II || LCD: DELL S2415H 23.8" IPS glossy || OS: Windows 10® - 64bit || GAME CONTROLER: Xbox One Controller for PC || KEYBOARD: Logitech Illuminated Keyboard K740 || MOUSE: Logitech G502 ||  RACING CHAIR: NITRO CONCEPTS E200 Race || SPEAKERS: Logitech Z323 || HEADSET: Hyper Cloud II || CONSOLE: PS4 PRO 1TB

Offline blowfish

Odg: Presjek filmske 2019.
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2020, 13:42:24 »
Ajde, i ja ću ostavit svoje dojmove. Pogledao sam 65 filmova. Moralo je to bolje, ali takva su vremena. Mogu reći da sam relativno razočaran filmskom godinom i ponudom. Možda sam jednostavno propustio neke secret gemove zbog malog broja odgledanih filmova, ali mislim da je generalno bila relativno sušna godina. Ni jednog nisam ocijenio sa 10. U par njih sam uživao i bili su mi stvarno dobri, ali desetka ostaje rezervirana samo za bezvremenska remek djela.

FILM GODINE

Joker [2019]


Nije najbolji od svega kaj sam gledao prošle godine, ali mi je najbolji od svega kaj je izašlo u toj godini. Meni fenomenalan film na svim razinama, od glume preko radnje do poruke. Pogledao sam ga nedavno opet i bio mi je još bolji.


KONKURENCIJA ZA FILM GODINE

Marriage Story, Shazam, Klaus, El Camino, Ford v Ferrari, The Irishman

Idem po listi i gledam što mi se svidjelo, a da je snimljeno u 2019 i realno, ni jedan od navedenih me se nije nešto ekstra dojmio. Bili su mi pamtljivi i preporučio bih ih nekome, pa eto. Marriage Story je odlično odgljumljena drama, bez pretjerane radnje ali odličnih scena i dijaloga. Adam Driver i Scarlett Johansson rasturili! Shazam konačno dobar film od DC-a, duhovit i zanimljiv. Klaus je tu jer imam soft spot na crtiće sa dobrom porukom u ovo doba tehnologije i zombi djece, El Camino jer je puno bolji nego ga ljudi percipiraju, a Ford v Ferrari jer me u odnosu na očekivanja jako ugodno iznenadio. No oko odabira najboljeg gotovo uopće nije bilo dvojbe. Irishman je tehnički vrhunski film i uživao sam u njemu, ali opet mu nešto fali da bude klasik.

NAJBOLJI FILMOVI GODINE KOJI NISU SNIMLJENI ILI PRIKAZANI U 2019. GODINI

Green Book, Spider-man Into the Spider-Verse, Bad Times at the El Royale


Pogledao sam iznova sve od Kubricka, Indianu Jonesa, Privedite Osumnjičene i još neke klasike, ali mislim da nema smisla stavljat ih na listu. Najviše što me se dojmilo, a da je snimljeno u zadnje vrijeme su ova tri gore navedena. Green Book je pravo malo remek djelo i apsolutno zaslužuje nagrade koje je pokupio. Dugo sam ga odgađao i požalio, uživao sam u gotovo svakom trenutku. Pravi feel good film. Into the Spider-Verse mi je isto bio iznimno ugodno iznenađenje. Prekrasan artistički izričaj, odlična radnja i twistovi, pamtljivi likovi. Meni osobno puno bolji od ova dva "prava" Spider-man filma. Bad Times at the El Royale je film koji bi, da ga je snimio Tarantino, dobio hvalospjeve i ljudi bi masovno svršavali. Ovako, etiketiran je kao imitacija, a zapravo vrlo dobar po svemu.

NAJGORI FILM 2019. GODINE

IT Chapter Two


Bilo je i većih sranja, ali od ovih ozbiljnijih filmova koji su imali nekakve ambicije i za koje sam očekivao da će biti dobri, IT Chapter Two me definitivno najviše razočarao. Hrpa nabacanih random scena, loš dizajn čudovišta, totalno razočaravajuć Pennywise, plitki likovi i nezanimljiva radnja. Film traje valjda 3 sata, a konkretnog materijala ima za duplo manje. Nakon odlične jedinice, moram ovo označiti kao fail. Od ostalih, također bih naveo Ad Astru koja je jako razočarala, Pet Sematary koji je isto bio bezvezan i Spider Man Far From Home za kojeg sam već objasnio što mi ne valja.

GLUMAC GODINE: Adam Driver, da ne budem ko sva ostala djeca
GLUMICA GODINE: Stvarno mi nitko ne pada na pamet. Šovinistička svinja  hmm


All work and no play makes Jack a dull boy.