Autor Tema: Kupnja rabljenih kolica  (Posjeta: 6454 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Kupnja rabljenih kolica
« u: Prosinac 05, 2013, 21:29:48 »
Dakle, za 2 tjedna se vraćam u vuk... lijepu našu, i vrlo vjerojatno ću uzeti auto. E sad, to bi bio moj prvi auto pa nisam upoznat sa kupnjom istog niti ičega što prati taj proces, do sada sam samo vozio.
Uzeo bih si nešto do jedno 3000 eura, dakle gledam aute stare 10+ godina. Cilj je da imam prijevozno sredstvo koje će mi durati jedno 2-3 godine i onda ako sve bude u redu i po planu, nadam se zamjeniti ga nećim novim, ali to je daleka budućnost, za sad mi treba nešto što će voziti tih dvije+ godina.

Znam da mi nije najpametnija kupnja ali kad me srce vuće i kad sam zadrt - ja bih Alfu.
Gledao sam Alfe 156 (najradije bih 1.8 - zlatna sredina između performansi i potrošnje), ali otvoren sam i za 1.6 i 2.0 motore. Također mi je zanimljiva i 147 (više 1.6 nego 2.0), oba auta znači tamo negdje do 2003. godine.
Ima i jedna iznimka zvana 166 2.5 V6 koja mi ne bi bila na kraju pameti zbog potrošnje i cijene rege te ostalih "detalja" ali to bi bil koju prodaje prijateljica i znam što sa autom valja, što ne - a ugl sve bitno valja, napravila je veliki servis prije godinu dana gdje je između ostalog stavila novi motor unutra, te auto ima plin. E sad plin mi nije drag iz više razloga, najveći je komplikacija, koje ne volim - u pogledu toga da ga ne mogu točiti bilo gdje, a nije veliki spremink unutra (onaj je koji ide u gepek ispod gdje je rezervni kotač).
No, auto je zvijer, ide jako lijepo, zvuči savršeno (Alfin V6, jel kuul) te je nenormalno prostran i udoban. Baš je klasa.

E pa sada moje pitanja tj pitanja su - savjeti.

Koji auto bi vi odabrali od voih i zašto? Ako nijedna od tih, dapače, otvoren sam i za druge sugestije koji bi mi auto sugerirali za tu lovu. Uvjeti su - da mi se sviđa vizualno, pogotovo interijer. OK, to ne možete znati ali samo eto da kažem zašto bih mogao odbiti neke inače skroz dobre prijedloge, da je udoban i pritom ne mislim mekan ovjes, da lebdi po cesti i sl nego da se lijepo sjedi u njemu, da ima dovoljno mjesta na sicu, za noge, da taj sic dobro drži tijelo itd. Onda da je dovoljno jak - ne treba mi sportaš, no da mogu normalno preteći nekoga ako idem brže od 60 na sat (to sa Pandom koju sam do sad najviše vozio, ne mogu) - Savršeno bi bilo nešto od 90-130/140 konja, ovisno o klasi/veličini auta. Da je benzinac, jasno je zašto kod tako starog auta. Onda da nije Golf - nijedan. I u globalu da je jeftiniji za održavanje - ne preskupi dijelovi, da se ne kvari nonstop i sl, pri čemu mi potrošnja ne igra preveliku ulogu. Tj u startu sam otvoren bez problema da mi auto troši jedno 10+ litara, jer uostalom suprotno je kontradiktorno onom gore "da dobro ide".

OK, Alfa se kosi sa ovim zadnjim koliko čujem po pričama, ali prvo - Alfa je nešto posebno i za nju sam spreman odvojiti malo više, i drugo - cijeli život se uvjeravam da ne vjerujem pričama, evo neki dan mi se isto pokazalo (ponovno), kod auta istnitim.
Stari imao Daewooa 15 godina - nikada jedan jedini problem sa njim, na cesti nije stao nikad iz nikakvog razloga, niti se je išta mijenjalo na njemu prije vremena. Sad uzeo (novog - svaki auto kupuje isključivo novi) Forda (prvo švabo, drugo Ford u globalu kakti među kvalitetnijim autima) i nakon 2 mjeseca morao ga odvesti na servis zbog čudnog rada motora i na servisu je već tjedan dana. Također stara ima Fiat već 9 godina koji ima manje mušice tipa lampice neke zezaju, ali sve bitno radi.
I jedan instruktor imao Daewooa... OK, da ne idem dalje, skužili ste bitno.
A vezano za to - marka mi nije isto ni najmanje bitna.

Pa eto, pozivam sve koji se kuže u aute/mijenjali su aute/prodaju aute/imaju bilo kakvog ISKUSTVA (bez frend mi je rekao) što bi oni predložili.

P.S.Od ne-Alfi gledao sam prvi Hyundai Coupe, jeftini su, idu za 10-15k kn, samo pitanje je koliko je to očuvano, to je auto za izdrkavanje za ne koji nemaju love. Ali opet, ni Alfe se ne paze baš a sigurno su skuplji za održavati i u startu je isto skuplja za jedno 1000 eura.

Isprike na mazohizmu ali ako ima netko voljan, slušam  p1va
« Zadnja izmjena: Prosinac 05, 2013, 21:34:17 od Shimmy »
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline versus

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #1 u: Prosinac 05, 2013, 22:56:11 »
a ionako mi je cijeli dan zakurac i samo na iglama čekam taj GT6 i klikam bezveze bespućima interneta pa da se i ja raspišem

imaš cijelu paletu raspoloživih vozila kad staviš uvjete (cijena, KW, godina) npr. na Njuškalu , nisam pojma imao da ima toliko puno "jeftinih" autiju.
Ako te vuče Alfa, ionako ćeš uzet Alfu  kadt1kažem
Ima krasnih 147 i 156 u toj cijeni. Bitnije od ičega je dobra provjera, ne treba ti ni frend koji se "ko fol" kuži, manje-više svaka automehaničarska radnja nudi za kojih 100kn pregled vozila. Ako ideš na to, neka obavezno izmjere kompresiju. O Alfi, barem o tim novima neznam, znam samo po pričama frendova. Ona koju sam ja imao (slična priča, malo novaca, pa sam uzeo starije vozilo), uglavnom ta moja je bila skroz iz davnih početaka devedesetih. Sve OK. Malo struja zajebavala, ništa pretjerano. Jedini veći zajeb kad mi je puk'o sinkron druge brzine, al kažem, iz drugih vremena i to nema apsolutno nikakav značaj u ovoj priči.
Francuze osobno prezirem pa tu kategoriju preskačem.
Na Hyundai ja nikad od nikoga nisam čuo pritužbi. Slična priča kao sa Daewoo ili Kia-ma.
Honde su na glasu kao pouzdana vozila. 4 godine sam imao Hondu. Moj najdraži auto ikada, da sam neki bogataš ili malo bolje-stojeći, otkupio bi si ju nazad. Al Hondu ne bi preporučio. Seru ljudi to da su pouzdana. Fantastične mašine, al kad se nešto sjebe, sjebe se. Ne lupetam (samo) po svom primjeru, naime bio sam poprilično aktivan član Honda foruma i u tom periodu sam bio cijeli u autima i znam što se ljudima znalo dešavati.
Mazde znaju bit fantastične što se tiče pouzdanosti. Ali ima i zajeb-modela (par verzija šestice, od 2002 naovamo).
Meni je Ford onako, odraz pouzdanosti. Imam frenda kojem se Focus bio počeo sve više i više kvarit, na kraju ga se riješio. Al kupio je isti model samo novi. Valjda ipak to nešto govori, valjda mu je pružio dosta godina sigurnosti.
U firmi imam samo dvoje ljudi s kojima sam dublje pričao o autima. Oba imaju VW i to dizela (2000 i 2008 godište, različite generacije motora). Oba su mijenjala turbinu. Jedan lani drugi preklani. Nije nešto s čime su se hvalili.
Sveto njemačko trojstvo, u toj kategoriji (do 3tis eur) izbjegavati u širokom luku. Ili je prastar ili razvaljen, trećeg nema.
Najinteresantnije što mi je izbacilo njuškalo (osim Alfi) je Kia Magentis 2.0 iz 2004 sa 75tis km. Neznam ako ti interesantno zvuči

Danas su ti auti ionako u kurcu, elektronika sve sjebala, naturpijani motori sitnih zapremina u koje se na silu turbinama upuhava pretjerana količina zraka/goriva i onda sve ode u kurac za par godina, ni gas se ne daje preko sajle nego drive by wire i sve je loše, tako da , može se lako desit da ubodeš nešto pouzdanije i bolje (vozački bolje) od novih vozila.

Alfa ti ima i tu prednost da ćeš se lakše ogrebat za snošaj.  kadt1kažem

Ta koju spominješ je 2.5 i 6 cilindara, što je izvanredno
e , al to ti je 2.5 i 140KW, (u mojoj si kategoriji onda, ja 150KW)
jel ti to prvi auto? bonus 0%? ZG rege? računaj oko 5.000kn za osiguranje (plus 1.800tehnički). Samo kažem, ne znam jel ti bitno ili ne.



« Zadnja izmjena: Prosinac 05, 2013, 22:58:56 od versus »

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #2 u: Prosinac 05, 2013, 23:21:06 »
Pa,najvjerojatnije cu uzeti alfu, da ali želim čuti prijedloge i ideje, "outside of the box" razmišljanje i to.

Sa francuzima ni ja nisam na čisto. Par modela mi je ok no većina mi nije nešto draga. Ili mi je pickast, ili jadna plastika unutra, ili očajan mjenjac (citroen) itd

Honda mi je isto jako zanimljiv auto, stariji accordi (prije 2000.) , prelude ili malo noviji civic ali su skuplji od alfi, no obje firme kao auti sportskog štiha a alfa mi ipak draža.

Razmisljao sam i o E36 trici, no po onome što kažeš, čini se da ne bih trebao to.

Vidis, Kia magentis mi uopće nije pala na pamet, a ono je stvarno dobra prilika ako sve valja sa autom. Jedino ima manji faktor snosaja od alfe ;D

Da, prvi auto, 0%, zg. Pa bilo bi ljepše manje ali... Hmmm, jel znaš uopće koje su cijene tj kako ide po kubikazi ili snazi? I koji je odnos cijena odn koliko bi me manje koštalo npr 100kw i tu recimo do 2000 kuba?

Al ovo kako si došao do kie je zanimljivo, nije mi palo na pamet gledati generalno, ja vrtio pa filtrirao konkretne modele.

I nisam znao ni za ovaj pregled vozila, korisno znati. Hvala!
« Zadnja izmjena: Prosinac 05, 2013, 23:22:47 od Shimmy »
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline Iceman

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #3 u: Prosinac 05, 2013, 23:25:51 »
Prvo da odmah kažem nemam nikakvog iskustva u kupovini auta (to me tek čeka, ovo čisto laički komentar.

1. Ako si naložen na Alfu nemam pojma kako budeš išta drugo gledao.  ;D
2. Bilo bi dobro da pogledaš sve opcije s obzirom na budžet i s obzirom na buduće troškove.
3. Ali kada bi mene pitao koju Alfu, definitivno 156. Auto je i dan danas prelijep i meni osobno možda i najbolja Alfa ikada. 166 je   velik i nepotreban i sigurno skuplji auto za održavanje. 147 je možda i najbolja opcija za prvi auto (ako govorimo o Alfama).
4. Ne znam koliko si o tome razmišljao ali s obzirom da smo nedavno ušli u EU, možda bi ti bilo pametno potražiti auto prek granice, tipa Njemačka. Veći izbor i vjerojatno bolje cijene. Naravno trebao bi pored sebe imati mehaničara kaj zna nabaciti nešto na njemačkom.

Offline versus

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #4 u: Prosinac 06, 2013, 00:07:48 »
E36 ? e jebemu
fenomenalan vozački auto, ali nać ga u dobrom stanju....jaaako teško. Veliki rizik. Cijena održavanja ti je ista kao održavanje Honde/Alfe/čega već (iako se pretpostavlja da nije tako) ali potencijalni kvarovi mogu bit užasno skupi.

Kad odeš na Njuškalo, pa auti, odi na "PROŠIRI PRETRAGU", pa na "DODATNO PROŠIRI PRETRAGU"
zadaš parametre (max cifru, godište, konjažu, što već) i ovaj iz-filtrira sve

Ovaj Icemanov savjet za pogledat vani uopće nije loš. Poznanik je nedavno uzeo auto izvana za sitne novce, više troškovi nisu toliko pretjerani.


za osiguranje,
ispod ti je link
odaberi obavezno tablicu ZG, odaberi Kilovate i to je to, pod "Premija iznosi" ti piše cifra
ovo ti je osiguranje. Cijena tehničkog je između 1.300 i 1.800kn, ovisno o autu.

osiguranje.com.hr/auto_osig_public.asp
(ne da mi drugačije ostavit link, stavi "www." ispred)

P.S. kad si pogledaš cijenu osiguranja za ZG tablice, ajde samo promjeni ZG u DA i pogledaj cijenu. Eto, sad znaš i zašto Todorić sva Konzumova vozila registrira u Daruvaru.
« Zadnja izmjena: Prosinac 06, 2013, 00:11:35 od versus »

Offline DogZy

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #5 u: Prosinac 06, 2013, 08:09:14 »
Ali nece jos dugo taj DA izdrzati, rekli su da ce to ukinuti brzo.
You are aiming for just one sweet spot in the corner. It's the point where centrifugal and cornering forces reach their equilibrium, where they are all at once replaced with acceleration.
APEX - The invisible vertex of a corner, a place where the fastest lap times are recorded.

Offline versus

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #6 u: Prosinac 06, 2013, 17:48:36 »
e, da, ne kažem ja da je to činjenica da su francuzi smeće.
Možda bi se dao ubosti i sasvim fini Clio. Ili Citroeni su jako udobni, itd

uglavnom, Šimi, updejtaj nas sa svojim odabirom, kako budeš vrtio kandidate,
čisto da ti to možemo popljuvati odabir  kadt1kažem

Offline Iceman

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #7 u: Prosinac 06, 2013, 18:39:20 »
Shimmy ova stranica Alfa Romeo 156 Gebrauchtwagen – Alfa Romeo 156 gebraucht kaufen bei mobile.de .
Tu frend koji radi u njemačkoj gleda već godinu dana aute.
Malo sam prošvrljao 156-icu. Imao ih bolesno puno, ima ih bolesno puno unutar tvog budžeta. Također nisam znao da toliko vole karavane. Valjda svaki drugi je karavan.
Moje mišljenje je da bi trebao tražiti auto vani.

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #8 u: Prosinac 06, 2013, 19:37:06 »
Ajd ovako redom

Da, najvjerojatnije ću i uzeti Alfu, gluposti i pitam za neki drugi auto  ;D

Također, najvjerojatnije će biti 156 jer mi je kako je Iceman rekao, prekrasna, dan danas ima liniju koja ne djeluje nimalo zastarjelo i ljepše mi je od velike većine auta na tržištu 15-ak godina nakon što je izašla - čudo jedno!

Razmišljao sam i o kupnji vani i danas gledao na mobile.de (znam za tu stranicu, hvala kadt1kažem) i nevjerjatno mi je koliko su npr u njemačkoj jeftini - 156-ice po 600, 700 eura?!?!
Ali to mi je nekako mislim prevelika jebada - prvo putovanje i tražiti negdje u tko zna kojem mjestu kojem nikad ni blizu nisam bio auto, a pritom nemam jednog jedinog frenda, barem među ovim dobrima, koji priča njemački. Pa onda ono gdje možda nema problema, no ne kužim se u to i pada mi mrak na oči od same pomisli - papirologija i tko zna kakve procedure za kupnju takvog auta.
A u konačnici kaže mi prijatelj da svejedno iako smo EU se treba nekakav porez platiti. Sad kakav je to porez i koliko iznosi, pojma nemam, ali kada se doda on, trošak za put i tko zna kakva još sitnica, mislim da me ne bi došlo puno jeftinije, a samo je zajebancija.
Neka me netko ispravi ako se varam.

Znam za proširi pretragu na njuškalu, već godinama koristi istu stranicu, samo mi nikad nije palo na pamet jednostavno odabrati kategoriju "automobili" i u njoj zadati parametre, nego moram prvo otići na marku, pa model, pa birati po snazi/kubikaži/cijeni...  cer1njo fpalm1

Hvala za link za osiguranje, to me točno zanimalo, koja je kategorizacija i kakve su cijene. No evo gledam da mi je zapravo skoro svejedno uzeti nešto do 150kw kao tu 166-icu ili ispod (a iznad 84, što u svakom slučaju želim) jer je razlika sveukupna 1000 kn. Nije malo, ali na tu cifru mi nije ni nešto strašno. Platio 6 ili 7000kn sveukupno, a plaća se jednom na godinu, ne čini mi se kao bitna razlika. OK, kad se tu doda i potrošnja to ispadne samo zbog motora par tisuća kuna na godinu više, što nije zanemarivo, no sama registracija...

Ne znam za Konzumova vozila, no znam da su praktički svi službeni auti i vozila nekih firmi u ZG-u regani u Daruvaru. Znao sam i zašto, ali nisam znao da je tolika razlika. Zašto je tome tako, nije mi jasno ali nije bome ni fer.

E36 mi je predobar auto i predzadnja trica koja mi se istinski sviđala (zadnja je ona tvoja, nasljednik), ali da, tko zna u kakvom su stanju. Star je to auto, plus takav kakav je - većina ga je vjerojatno stiskala tokom 20-ak godina kolko su ugl stari kod nas. No opet, ne znam jel mogu to gledati ovako - ima ih po 1000-1500 eura - da dam toliko za auto, i još toliko za servis odmah, to mi je u mom budžetu, i nije puno, samo pitanje je je li to dovlljna lova za srediti sve eventualne probleme

Clio je OK auto ali je jedan od onih koji mi je ružan unutra. Zaprvo svi Renultovi su mi ružni iznutra do ovih trenutnih modela. Volani su im odvratni a kontola prezaboljena a prazna. Citroen je udoban ali vozio sam npr C3 i ima očajan mjenjač. Ne znam za druge no ako mi je suditi po njemu - ne hvala
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline versus

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #9 u: Prosinac 07, 2013, 12:17:47 »
Šimi, jel se sjećaš one reportaže...jebemu neznam koja emisija je bila, neka istraživačka, nešto tipa "Provjereno"...
ima tome jedno 3 godine
išli su vidjet koliko nam je omladina materijalistički povodljiva, pa je neki tip stao ispred kluba sa krasnim autom i zvao curu unutra i snimali su kad cura sjedne, da li bi mu...jeli, dala...samo zato jer ima dobar auto. I cure bile spremne. Auto je bio sniman samo iznutra i ekipa nije znala o čemu je bila riječ.
Ja sam znao  kuul Jer sam sjedio u takvom. Alfa 166.
To ti nisam htio odma napisat jer sam znao da ćeš onda uzet Alfu bez obzira na sve.  ;D

Za osiguranje, ispravno razmišljaš, ko i ja. Pa šta da je 150KW, to mi je jednom godišnje i amen. Parsto kuna više, ne'š ti toga...

E, i evo ti jedan jako-jako koristan link ako te zanima potrošnja.
Oni koji su baš ulogirani korisnici, nakon svakog tankanja upišu sebi tri podatka (utočene litre,stanje kilometar sata, trošak). Baza korisnika im je 300tis korisnika i ovo je najtočnije što ćeš igdje nać. Ako ima i neki debil koji laže svoje podatke, ima njih par tisuća sa takvim istim autom koji ne lažu pa je prosjek opet realan.
Odaberi si model vozila, godine od kad do kad te zanima, snagu motora i ovaj će ti izbacit prosječnu potrošnju, ali korisnika, tj. vozača, odnosno pravu.

Advanced search - Spritmonitor.de



P.S. inače tamo sam i ja kuul, već 3 godine   Details: BMW - 3er - 330cd - Spritmonitor.de
Nekima je to blesavo, i pitaju se koji kurac će mi ta evidencija, al meni nije problem nakon tankanja 3 broja upisati.


« Zadnja izmjena: Prosinac 07, 2013, 12:22:16 od versus »

Offline DogZy

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #10 u: Prosinac 07, 2013, 12:33:36 »
Vau, odlična statistička stranica, sviđa mi se. Ko bi rekao da to postoji. Cijela ta statistika je korisna upravo za ovakve poput Šimija, da zna u što se upušta.

I 6,5l ti samo troši, to je isto uspjeh s takvim motorom, bez obzira bio dizlo ili ne.
You are aiming for just one sweet spot in the corner. It's the point where centrifugal and cornering forces reach their equilibrium, where they are all at once replaced with acceleration.
APEX - The invisible vertex of a corner, a place where the fastest lap times are recorded.

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #11 u: Prosinac 07, 2013, 17:32:35 »
Sjecam se emisije i priloga ali ne i auta. A jel misliš da bo isto prošao i sa 156?  ;D
Salu na stranu, super stranica, hvala!
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.

Offline speedy56

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #12 u: Siječanj 07, 2014, 23:00:18 »
Što mislite o ovome?
Neznam, meni ne ide ova boja, a i čujem da to troši, inači bi uzeo odma

Alfa Romeo 147 1,6 TS, 2001 god.

Offline Punisher

Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #13 u: Siječanj 07, 2014, 23:14:58 »
Al oglas je bogovski cer1njo cer1njo cer1njo

Offline Shimmy

  • Racing Legend
  • *****
  • Postova: 5342
  • Total likes: 0
  • But you don't know how I can drive!
Odg: Kupnja rabljenih kolica
« Odgovori #14 u: Siječanj 08, 2014, 10:53:31 »
 aweCH

inače čisto da se zna, meni propala kupnja zbog nekih problema. Život jebiga, taman kad ti krene i misliš sve će biti super, da ti pljusku da se okreneš za 180 i onda ispočetka sve  fpalm1
Track drivers see the same corner thousands of times, rally drivers see a thousand corners one time.